*9.5. 1927 Praha Provdaná Paukerová (1955). Její otec byl vrchním ředitelem Národní banky, manžel Josef Paukert (1915-91) akademickým malířem, syn Jan Paukert (*1957) je programátorem a hudebním skladatelem (hudba k filmům Dům pro dva, Maseba aj.). Po zatčení otce (1942) se rodina musel na pokyn gestapa přestěhovat do Řevnic u Prahy.
Prozaička, autorka dobrodružných historických románů (často lyricky laděných).Její otec byl vrchním ředitelem Národní banky, manžel Josef Paukert (1915-91) akademickým malířem. Po zatčení otce (1942, téhož roku byl popraven) se rodina musela na pokyn gestapa přestěhovat do Řevnic u Prahy. Ludmila Vaňková navštěvovala dívčí reformní reálné gymnázium v Praze-Smíchově (maturovala r. 1945). Ze studia sociologie a psychologie na FF UK, kde od r. 1947 pracovala ve výboru studentského fakultního spolku, byla r. 1948 z politických důvodů vyloučena. Dostudovala až v letech 1968-71 (Phdr. 1991 prací Člověk a kniha). Pracovala jako sekretářka, nejprve v nakladatelství Evropský literární klub (1949-50), poté (do 1957) v nakladatelství Čs. Spisovatel, postupně v literární redakci a v časopisech Nový život a Divadlo. Po mateřské dovolené byla 1964-72 propagační redaktorkou v Státním nakladatelství dětské knihy (později Albatros). 1973-77 pracovala jako výhybkářka na železniční stanici Karlštejn. 1977 si zvolila svobodné povolání. Debutovala 1954 v časopise Divadlo (divadelní kritiky), dále sporadicky publikovala úryvky z próz v časopisech Tvář, Věda a život, Vlasta, Květy aj.
Vaňková debutovala veršovanou pohádkovou hrou Princezna a šašek. Prosadila se však jako autorka čtenářsky úspěšných historických románů, které jsou – až na výjimky (např. román z Afriky 16. století Černá sága) – situovány do středověkých Čech. Historické téma do jisté míry má i autorčin pokus o science fiction Mosty přes propast času. První z jejích románových cyklů, tetralogie Lev a růže, začíná vzestupem Přemysla Otakara II. (Král železný, král zlatý) a končí vládou Václava II. (Žebrák se stříbrnou holí). Autorka důsledně respektuje doložená fakta, nejde jí však o vystižení ducha doby, ale o osobní dramata zároveň vždy několika historicky více méně významných hrdinů, určených zpravidla jedním povahovým rysem čí životním zájmem – mocnou motivující silou jejich jednání je především milostný cit a politická ctižádost. Čtenářskou poutavost zesiluje rozpor mezi záměry postavy a tím, co dává najevo, a nechtěnými výsledky jednání. Postavy z lidu bývají sledovány ojediněle, např. v románu Rab z Rabštejna z doby Jana Lucemburského. Tomuto králi věnovala Vančurová román Cval rytířských koní, zatímco v románech Orel a had a Dvojí trůn přechází pozornost na jeho syna Karla IV. Zřetel poučný, který se uplatnil v samostatných historicko-informativních pasážích této trilogie (dodatečně nazvané Orel a lev), pronikla i do četných dialogů hrdinů v próze z revolučního roku 1848 (Čas voní dálkou), prvního ze dvou dílů románu o životní družce buditele V. Náprstka (Naprsquaw). Důvěrnou známost železničního prostředí uplatnila Vančurová v románu ze současnosti Domeček na Vesuvu.
Lev a Růže (tetralogie) Král železný, král zlatý
Zlá léta
Dědici zlatého krále
Žebrák se stříbrnou holí
----------------------------------------
Lucemburská trilogie První muž království
Rab z Rabštejna
Roky před úsvitem
----------------------------------------
Orel a Lev (hexalogie) Cval rytířských koní
Dvojí trůn
Orel a had
Od moře k moři
Druhá císařovna
Dotkni se nebe
---------------------------------------
Rozděl a panuj Ty jsi dědic svého otce
Jsme jedné krve
Vězení pro krále
---------------------------------------
Tajemství opuštěného přemyslovského trůnu Královský nach tě neochrání
Od trůnu dál
-------------------------------------
Naprsquaw Čas voní dálkou
Země svobodných, domov smělých
-------------------------------------
Čas čarodějů (fantasy)
Černá sága
Domeček na Vesuvu
Genesis (sci-fi román)
Léč pana z Rožmberka
Mosty přes propast času (sci-fi román)
Pán stříbrné řůže
Princezna a šašek (veršovaná pohádková hra)
Stříbrný jednorožec
Válka růží
Žena pro třetího krále
zdroj:
http://www.maturita.cz , cs.wikipedia.org