Hlavním hrdinou šestidílné historické ságy Orel a lev je římský císař a český král Karel IV. V prvním dílu je patnáctiletý Karel vyslán svým otcem Janem Lucemburským do severní Itálie. Na prosbu českých pánů se Karel vrací v sedmnácti letech do Čech a v jeho životě nastává rozhodující obrat. Přilnul k rodné zemi, ve které se jeho otec nikdy necítil doma. Soupeření mezi králem a synem se ještě dramaticky stupňuje, ale je jen protipólem vzájemné lásky. Osleplý král Jan nakonec podpoří svého syna, protože právě Karel díky svým schopnostem může uskutečnit všechny otcovy životní sny.
Ve druhém dílu Dvojí trůn osleplý Jan Lucemburský zasahuje prozíravě do politických intrik v Evropě, aby upravil svému synovi cestu k císařské koruně. Na římském trůně sedí zatím Ludvík Bavor, o jehož vítězství nad habsburským sokem se zasloužil především král Jan, ale místo vděku se dočkal jen nepřátelství a zrady. Bavorovy intriky kolem Tyrol, které měly připadnout Lucemburkům, vyvolají v říši pobouření a novým římským císařem je zvolen Karel IV., budoucí dědic Českého království. Dějově bohatý román vrcholí nešťastnou bitvou u Kresčaku, kde hrdinsky zemře král Jan. Karel IV., ozdoben nyní dvojím titulem krále římského a českého, však stál v této bitvě na straně poražených a mezi Kresčakem a mocenskou základnou v Čechách leží území úhlavního nepřítele.
Orel a lev - třetí díl historické ságy o Karlu IV. - líčí další romantické a dobrodružné osudy císaře a českého krále od bitvy u Kresčaku až po jeho římskou korunovaci v Římě 1355. V románu vystupuje řada zajímavých historických osobností - Arnošt z Pardubic, římský tribun Cola di Rienzo, malíř Theodorik, básník Petrarca a mnoho dalších postav, které osudově procházejí vyjímečným životem Karla IV.
Od moře k moři se rozprostírá středověká říše římská, panství císaře Karla. Po římské korunovaci se Karel IV. pokouší dát své říši pevný řád a připoutat ji k zlatému jádru vlastní moci - k Českému království. Tento úkol se zdá téměř nesplnitelný a navíc Karel nemá stále dědice. To se však změnilo před jeho pětačtyřicátými narozeninami, kdy se mu konečně narodil syn Václav. Anna Svídnická byla velkou Karlovou láskou a její vytoužené dítě nadmíru zbožňoval, což nebylo právě nejlepší pro princův budoucí charakter a vladařské schopnosti. Bylo to však možná nejšťastnější období Karlova života, kdy v císařské rodině vládla pohoda a láska.
Předčasnou smrtí třiadvacetileté císařovny Anny Svídnické skončilo nejšťastnější období v životě českého krále a římského císaře Karla IV. Ze ztráty milované ženy se nedokázal dlouho vzpamatovat a lásku k jejím dětem vystupňoval až v jakousi posedlost. Nesváry s Polskem a Uherskem donutily Karla řešit politickou situaci novým sňatkem s mladičkou Eliškou Pomořanskou, vnučkou polského krále Kazimíra. Karel si Elišku hned na první pohled zošklivil. Druhá Karlova římská jízda poskytne Elišce Pomořanské zadostiučinění: ona jediná v Římě přijala korunu císařovny z rukou samotného papeže, což se za uplynulých sto let nepodařilo ani jedinému císaři. I Karel byl před čtrnácti lety korunován pouze pověřeným kardinálem.
Lucemburské dynastii se na českém trůně otevírá skvělá budoucnost. Karlovo manželství s Eliškou Pomořanskou se vyvinulo v pevný a hluboký vztah a z jejich konečně šťastného soužití se rodí dítě za dítětem, dcery a synové. Poslední díl královské řady Orel a lev sleduje život Karla IV. až do dne jeho smrti, která ho v dvaašedesáti letech nepotkala sešlého věkem, ale nešťastnou náhodou na samém vrcholu úspěšného života.